کیک روسیه پوتین آمریکا آمریکایی رئیس جمهور

کیک: روسیه پوتین آمریکا آمریکایی رئیس جمهور دونالد ترامپ ولادیمیر پوتین اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

چمران بدهی شهرداری را 20 و تندگویان 60 هزار میلیارد تومان اعلام کردند. انصاری و جدیدی در گفت وگو با «ایران» از جزییات بدهی 60 هزار میلیارد تومانی خبر دادند.

اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

عبارات مهم : ایران

چمران بدهی شهرداری را 20 و تندگویان 60 هزار میلیارد تومان اعلام کردند. انصاری و جدیدی در گفت وگو با «ایران» از جزییات بدهی 60 هزار میلیارد تومانی خبر دادند.

اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

پول پروژه های ساخت مراکز فرهنگی شهید تهرانی مقدم و شهید شوشتری کجا رفته؟

رحمت الله حافظی با بیان اینکه در این گزارش راجع به علت عدم تخصیص منابع به بسیاری طرح ها، دلایلی مطرح شده است هست، افزود: جهت نمونه، علت عدم تخصیص اعتبار جهت ساخت پیاده راه دریاچه چیتگر، تشکیل شرکت جدیدی اعلام شده، سؤال اینکه شرکت تازه متعلق به چه کسی است و آیا مجوز شورای شهر را دارد یا نه؟

وی با بیان اینکه کمک به ساخت مراکز فرهنگی و مذهبی شهید تهرانی مقدم و شهید شوشتری مصوبه شورای شهر دارد، تأکید کرد: در این گزارش راجع به علت عدم اجرای این مراکز نوشته شده است «فاقد اولویت». شهرداری مجتهد نیست و مقلد هست، رساله عملی شهرداری، کتابچه بودجه هست. شهرداری در جایگاهی نیست که در این زمینه تصمیم بگیرد، این طرح ها مصوبه شورا است و منابع جهت آن آینده نگری شده است و بودجه سنواتی هم صددرصد محقق شده، این پول ها کجا رفته است؟

چمران بدهی شهرداری را 20 و تندگویان 60 هزار میلیارد تومان اعلام کردند. انصاری و جدیدی در گفت وگو با «ایران» از جزییات بدهی 60 هزار میلیارد تومانی خبر دادند.

محمد مهدی تندگویان نیز با اشاره به وجود 40 طرح انجام نشده و نیمه کاره طبق برنامه 5 ساله شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: حدود 60 هزار میلیارد بدهی شورا و شهرداری فعلی مدیریت شهری را باید به دوره بعدی واگذار کنند.

رقم بدهی های شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بار دیگر، جلسه علنی دیروز شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را به چالش کشید تا دوباره آنچه که به عنوان بدهی های رسمی اعلام می شود (20 هزار میلیارد تومان) با آنچه که از زبان بعضی اعضای شورای شهر به کرات شنیده شده است (60 هزار میلیارد تومان)، 3 برابر اختلاف حساب داشته باشد!

علیرضا دبیر در جلسه روز گذشته شورا با ارائه گزارش دوازده ماهه پروژه های تملک دارایی – سرمایه ای سال 95 شهرداری تهران، رقم بدهی های این شرکت را در مجموع 20 هزار و 495 میلیارد تومان اعلام کرد.

اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

براساس این گزارش که بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی و مؤسسات مالی و بانک ها را جهت نخستین بار تا آخر 31 خرداد سال 95 نشان می دهد، دیون به پیمانکاران (اشخاص حقیقی و حقوقی) 5182 میلیارد تومان، دیون حاصل از تملک 1713 میلیارد تومان، 481 میلیون تومان سپرده حسن انجام کار، سپرده تأمین اجتماعی 1138 میلیارد تومان و میزان بدهی به مؤسسات و بانک ها 11981 میلیارد تومان بوده است.

از آن طرف، ولی مجموع مطالبات شهرداری از دولت های گذشته تا کنون در مجموع حدود 14 هزار میلیارد تومان برآورد شده است هست. این در حالی است که پیش از این و حتی در جلسه دیروز، بارها رقم بدهی شهرداری تهران، حدود 60 هزار میلیارد تومان اعلام شده است بود! ولی این اختلاف 3 برابری از کجا آب می خورد! عباس جدیدی که خود دیروز در جلسه علنی با صراحت از 60 هزار میلیارد تومان بدهی سند خورده در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران پرده برداشته و البته با انتقاد ناصر امانی، معاون شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران هم روبه رو شده است و او را وادار کرده بود که بگوید «چرا در روزهای نهایی به یاد این مباحث افتادید؟»

چمران بدهی شهرداری را 20 و تندگویان 60 هزار میلیارد تومان اعلام کردند. انصاری و جدیدی در گفت وگو با «ایران» از جزییات بدهی 60 هزار میلیارد تومانی خبر دادند.

در گفت و گو با «ایران» راجع به این اختلاف حساب این طور توضیح می دهد: «ما باید به مردم گزارش واقعی ارائه بدهیم.

در حالی که سنگ بنای این گزارش غلط هست. همه این داستان ها به مغایر بودن اساسنامه شرکت ها و شرکت ها با قانون و آیین نامه های مالی شهرداری ها مربوط می شود.متأسفانه قانون شهرداری ها، اختیار تمام و کمال را به شهردار و هیأت مدیره می دهد تا هر کاری که می خواهند انجام دهند و در نهایت نتیجه آن می شود که گزارش های ارائه شده، حقیقی نباشد.»

اختلاف 40 هزار میلیارد تومانی در رقم بدهی شهرداری

وی با بیان اینکه گزارشی که دیروز در شورا ارائه شد، قرائت بود نه اصل گزارش، می گوید: «چرا با قرائت گزارش وقت مردم و صحن را می گیرید. شورا تحلیل گزارش می خواهد، وگرنه متن را که در سایت هم می توان دید!»

جدیدی با تأکید بر اینکه رقم بدهی های شهرداری بسیار زیاد از حتی 60 هزار میلیارد تومان هست، در توضیح این ادعای خود می گوید: «برای مثال شهرداری از فلان بانک یک میلیارد تومان وام گرفته هست، خب سررسید آن تا آخر سال 95، 100 میلیون تومان بوده و 900 میلیون تومان آن باقی می ماند که جزو دیون محسوب می شود، ولی در گزارش به این نوع بدهی ها اشاره نشده و به نوعی شورا را دور زده اند. متأسفانه در این گزارش به بازپرداخت های اصل و سود وام های بانکی هیچ اشاره ای نکرده اند. خب این بدهی روی دوش شهردار آینده است که شهرداری فعلی، جلو جلو، پیش خور کرده است.»

وی راجع به پیمانکاران نیز این طور توضیح می دهد: «در این گزارش به پیمانکارانی که صورت اوضاع ارزش تعیین شده، پرداخته اند. ولی مردها بگویند آیا 80 درصد پیمانکارانی که صورت اوضاع ارزش پشت باجه مانده و تأیید نشده، جزو بدهکاران محسوب نمی شوند؟!به هرحال پیمانکار کارش را انجام داده، ولی صورت وضعیتش نرسیده، ولی بتدریج خواهد رسید. بعد بیراه نیست که بگوییم 60 هزار میلیارد کف بدهی هاست!»

جدیدی بسیاری از املاکی که در طرح قرار دارند، مثل نمونه ای در پروژه اتوبان شوشتری سمت دولت آباد را هم جزو بدهی ها اعلام می کند و می گوید: «در این گزارش به این املاک اشاره نشده، ولی بالاخره وقت آن هم فرا می رسد و باید پرداخت شود. یا راجع به پروژه هایی مثل پل صدر و شهر آفتاب، قیمت تمام شده است ای که از سوی آنها اعلام می شود، واقعی نیست.»

وی ادامه می دهد: «در قرارداد شهرداری با پیمانکاران در بعضی پروژه ها، قیمت مشخصی جهت اتمام پروژه ها آینده نگری شده، ولی از آنجاکه شهرداری نمی تواند سر موعد مقرر پرداخت کند، پیمانکار به دادگاه رفته و درخواست ضرر و زیان می کند و شهرداری باید چند برابر قیمت اصلی، خسارت پرداخت کند. خب آیا این عنوان هم در گزارش در نظر گرفته شده است است؟ درحالی که همه اینها جزو بدهی ها حساب می شود.»

*اعضای شورا از محتوای بعضی قراردادها بی خبرند

غلامرضا انصاری دیگر عضو شورا نیز راجع به اینکه چگونه از رقم 60 هزار میلیارد تومان بدهی سخن می گویند هنگامی که رقم بدهی ها از زبان علیرضا دبیر، 20 هزار میلیارد تومان اعلام می شود، به «ایران» می گوید: «این رقم از نظر دفتری یعنی آنچه که در دفاتر رسمی به ثبت رسیده، درست هست، ولی واقعیت این است که رقم بدهی حدود 60 هزار میلیارد تومان هست، ولی این رقم بتدریج و طی وقت احصا شده است و متأسفانه در وقت شهردار بعدی خودش را نشان می دهد.»

وی با بیان اینکه رقم بدهی ها، زمانی واقعی می شود که رقم دقیق هزینه اجرای پروژه هایی مثل پل صدر و شهر آفتاب مشخص شود، تأکید می کند: «وقتی هنوز اعضای شورای شهر از هزینه های تمام شده است و دقیق این پروژه ها اطلاع درستی ندارند، چگونه می توان راجع به رقم بدهی ها صحبت کرد. از طرفی هم اکنون یکسری از پروژه ها در حال انجام است و قطعاً تأخیر و تعدیل هایی هم خواهد داشت که تعهداتی را جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بوجود می آورد، ولی این ارقام، هنوز جزو این بدهی ها نیامده است.»

انصاری ادامه می دهد: «متأسفانه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در شورای دوم و سوم به علت ضعف ساختاری و هماهنگی صددرصدی که میان شهرداری و شورا وجود داشت، هر کاری که دلش می خواست، انجام داد. دیروز هم در شورا در وقت ارائه گزارش های مالی به این عنوان اشاره شد که بخش قابل توجهی از پروژه ها با شرکت ها، نهادها و شرکت هایی قرارداد بسته شده است که اعضای شورا از محتوای این قراردادها بی خبرند. مثل همین قرارداد واگذاری مراکز بهاران به قرارگاه امام رضا(ع)!»

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه تخلفات گسترده ای در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اتفاق افتاده هست، می گوید: «برای مثال قراردادهای جدیدی منعقد شده است که باید در آینده پرداخت شود. یعنی در آینده جزو دیون شهرداری قرار می گیرد و در دوره بعد خودش را نشان می دهد.»

انصاری تأکید می کند: «رقمی که از اجرای پروژه پل صدر اعلام می شود حدود 4 هزار میلیارد تومان هست، ولی آنچه که آینده نگری شده است بود، این نبود و 100 تا 150 درصد تفاوت می کرد یا راجع به شهر آفتاب که قرار بود بخش شخصی مجری باشد، ولی 15 هزار میلیارد هزینه برداشت و در واقع جابه جایی منابع اتفاق افتاد که هیچ کدام از اینها در رقم بدهی ها ثبت نشده است.»

همچنین مهدی چمران هم در جلسه دیروز با بیان اینکه آمادگی داریم شورای شهر پنجم از 12 مرداد شروع به کار کند، گفت: راجع به بدهی شهرداری هم رقم 60 هزار میلیارد تومان را تأیید نمی کنیم. چراکه طرح های در حال اجرا و وام هایی که بازپرداخت آنها در سال های آینده شروع می شود، جزو بدهی تلقی نمی شود و باید در سال های آینده آنها را به عنوان بدهی برشماریم. در این جلسه همچنین از هابیل درویش، مدیرعامل شرکت مترو قدردانی شد که رحمت الله حافظی، به نشانه اعتراض به عدم ایمنی خط 7، جلسه را ترک کرد.

*انتقاد حقانی از واگذاری های دقیقه نودی شهرداری

به گزارش ایسنا، در همین زمینه محمد حقانی نیز در جلسه شورا از واگذاری دقیقه نود ساخت فاز دوم برج میلاد گلایه کرد و با اشاره به میزان بدهی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گفته بود: «متأسفانه شاهد هستیم شهرداری ساختمان های متعدد خود را تخلیه کرده و به فروش می رساند، آیا که اخیراً هم در خیابان آفریقا ساختمانی را تخلیه کرده و کارمندانش را به خیابان کریم خان آورده هست.

براین اساس با وجود وعده قالیباف که قرار بود قرارداد جدیدی منعقد نشود، شاهد هستیم که اجرایی کردن فاز دوم برج میلاد را به نیروی انتظامی سپرده و با آنها قرارداد بستند، از طرفی شهرداری تکذیب کرده است که واحدهای بهاران را به قرارگاه امام رضا (ع) واگذار کرده ولی شاهد هستیم که قراردادها به امضای شهرداران مناطق رسیده است.»

*فروش پردیس تهرانپارس به قیمت هزار میلیارد تومان

محمد سالاری عضو شورای شهر هم در این جلسه ضمن اینکه با یادآوری اینکه هزینه طرح های نیمه تمام شهرداری سال گذشته 41 هزار میلیارد تومان گزارش شده است بود، گفت: 41 هزار میلیارد تومان چند ماه بعد به 33 هزار میلیارد تومان رسید و الان اعلام می کنند که هزینه طرح های ناتمام شهرداری 19 هزار میلیارد تومان هست.

البته جای سؤال دارد که این کم کردن چگونه رخ داده است؟

سالاری ادامه داد: از دو سال پیش مصوب شده است بود به علت کمبود درآمد شهرداری، طرح ها ادامه نیابد با توجه به کم کردن میزان نقدینگی شهرداری، چگونه ممکن است که حدود 22 هزار میلیارد تومان از هزینه های طرح های ناتمام کم کردن یابد.

او با اشاره به سخنان دبیر که اعلام کرد فقط در 25 درصد از طرح های شهرداری انحراف وجود دارد، تصریح کرد: این رقم صحت ندارد؛ جهت مثال در طرح نوسازی اراضی عباس آباد 90 درصد با برنامه های تعیین شده است به وسیله شورا ناهمخوانی وجود دارد.

سالاری در ادامه تصریح کرد: آقای امانی آیا پردیس تهرانپارس را هزار میلیارد تومان فروختید؟ در حالی که شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران این اجازه را نداده بود، آیا اکنون می شنویم که مجتمع تجاری شهرزاد – هزار و یک شب ساختمان سرمایه گذاری همکاری های مردمی را می خواهند بفروشند و آنها را خرج طرح الماس کنند. آیا اعضای شورا در این پرسشها ورود نمی کنند.

او همچنین از تهیه نامه ای نوشته شده است به وسیله اعضا خطاب به قالیباف و چمران خبر داد و گفت: در این نامه که تاکنون به امضای 9 نفر رسیده، از قالیباف خواستیم که شهرداری حق نداشته باشد دیگر هیچ کدام از اموال شهرداری را بفروشد.

در حال حاضر خبر می رسد که بعضی از شهرداری های مناطق شمال شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران را تحت فشار گذاشتند تا 20 روزه پروانه ساخت صادر کنند ولی واقعیت این است که کارکنان شهرداری مناطق دلواپس هستند که آیا پروانه های ساخت را امضا کنند یا نه، آیا که از واقعیت ماجرا خبر ندارند.

واژه های کلیدی: ایران | پروژه | شهرداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs